Автор Тема: Йога като убийство  (Прочетена 667 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Брахман

• Вивекин
  • Публикации: 705
    • Профил
Re: Йога като убийство
« Отговор #45 -: 10 декември 2019 10:47:13, вторник »
Е много ги бъркам думите за интерпретацията:) Ще обясня какво имам предвид. Човек може да преведе някой книга или роман Хари Потър например. Но да се преведе йога сутрите или упанишадите не става. Всеки превод е интерпретация там. И колкото повече пояснителни бележки има толкова по добре. Някой добри преводи карат дума по дума. Тъй като това ще стана много голяма работа, тя не е превела дума по дума поясненията на Вяса и Бхикшу. Можеше поне да преведе дума по дума Патанджали за такива лаици като мен които не знаят санскрит, но няма нищо. Както и да е, терминологията с която използва за да предава санскритските думи ми е непозната. И тази терминология която вече е избрала е един вид интерпретация. Ето например във сутра 34 на четвърта пада тя употребява за термина Пратипрасава – inverse generation вместо традиционото latent state които е сложила в скоби. Тя е намерила за по удобно да въведе тези нови модерни термини на английски, и ако чета цялата и книга подробно сигурно ще открия коя е причината. Но ако някой само отвори така за справка да погледне за нещо, и не знае санскрит, ще му се оцъклят очите докато разбере какво е имала предвид.

Шанкара и Сутрите ги имам също

Неактивен Imago

• Домакин
  • Вивекин
  • Публикации: 1055
    • Профил
« Отговор #46 -: 10 декември 2019 10:47:49, вторник »
Пратипрасава е синонимът на пратилома, за която говорехме вече като за негеволюция, инверсна еволюция. Бходжа много хубаво е описал този процес. Има го преведен в Йога-даршана. Така че жената има добра езикова интуиция. Но прасава си е точно фундаментален ход, силно течение, тоест, пратипрасава букв. означава обратно на течението. За което също беше казано някъде по-горе. Вече резултатът от това обратно движение е влизането в латентно състояние, абсорбирането (лая) в някаква тънка еволюционна същност (таттва) - било то енергията на сетивата (индрия-шакти), буддхи, или дори самата пракрити.
Книги на Евразия
eurasia кльомба abv.bg
0888 07 56 14

Неактивен Drona

• Шравак
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
« Отговор #47 -: 10 декември 2019 10:48:23, вторник »
Цитат
Не му ли се струва странно на някой, че преводачите и тълкувателите на Йога-сутра пишат за унищожаване, прекратяване, премахване и т.н., докато процесът всъщност би трябвало да е градивен? Може ли 10-15 мнения за принципа на "не убивай"?
Аз също не смятам, че употребата на думи с подобен смисъл е коректен.

Неактивен Imago

• Домакин
  • Вивекин
  • Публикации: 1055
    • Профил
« Отговор #48 -: 10 декември 2019 10:48:54, вторник »
За съжаление думата ниродха в определението на йога (йогаш читта-вритти-ниродхах) не може да има градивен смисъл. Коренът рудх- е свързан със значението на раста, пониквам, а представката ни- (них) има изключително негативен смисъл и е залегнала в основата на българската дума нищо, и съхранена напъло като частицата ни - ни това, ни онова. Следователно буквалното значение е изкоренявам, преча на растежа.
Книги на Евразия
eurasia кльомба abv.bg
0888 07 56 14

Неактивен Drona

• Шравак
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
« Отговор #49 -: 10 декември 2019 10:49:33, вторник »
Цитат
За съжаление думата ниродха в определението на йога (йогаш читта-вритти-ниродхах) не може да има градивен смисъл. Коренът рудх- е свързан със значението на раста, пониквам, а представката ни- (них) има изключително негативен смисъл и е залегнала в основата на българската дума нищо, и съхранена напъло като частицата ни - ни това, ни онова. Следователно буквалното значение е изкоренявам, преча на растежа.
Това което за мен не е коректно е не толкова това, че няма "градивност".

Според мен без да съм никакъв специалист по въпроса по-коректно е да се каже "отстраняване" .... като ние сме тези, които се отстраняват. Каква е логиката на моето разсъждение - всики тези желания и т.н. те съществуват априори ...... и не могат да бъдат "унищожени"..... но ние можем да ги отстраним от себе си ..... По-скоро "надраснати"..... Защото "заобикалянето", за което говорим на друго място е точно "надрасване" ..... така както малкото дете надрасва детските си виждания и желания така и ние надрасваме ..... Поне на мен това ми се струва по-коректно..... но пак казвам, че не съм компетентна.

Неактивен Brahman

• Садхак
  • Публикации: 222
    • Профил
« Отговор #50 -: 26 март 2021 15:06:49, петък »
????