Автор Тема: Медитация върху противоположното  (Прочетена 177 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Imago

• Домакин
  • Вивекин
  • Публикации: 1055
    • Профил
Медитация върху противоположното
« -: 10 декември 2019 11:14:20, вторник »
витаркабАдхане пратипакШабхАванам || ІІ.33 ІІ

Медитацията върху противоположното е профилактика, а не терапия за отклоненията от яма и нияма. Няма смисъл да чакаме да се появят порочни мисли и деяния, трябва активно да предотвратяваме тяхната поява. Такъв е смисълът на пратипакша-бхавана според свами Кришнананда.

Вяса обаче коментира, че подобно на кучета, трябва сами да си оближем повърнатото.

Ако Патанджали беше казал витарка-пратибАдхане (за предотвратяване на отклоненията), щях да се съглася с Кришнананда. Бадхана има значението на потискане, противопоставяне, отстраняване, отхвърляне, забрана. Следователно става дума за актуално възникнали отклонения, а не просто за намерението да се отдадем на такива отклонения. Ако разсъждавахме като будисти, щяхме да се съгласим, че между намерението и постъпката няма никаква разлика - и двете са еднакво наказуеми, когато става дума за престъпване на морални и социални норми.

Вачаспати Мишра също тълкува пратипакша-бхавана като лекарство, т.е. като терапия, а не като профилактика.

Големият въпрос тук е дали трябва да ближем повърнатото от другите, т.е. дали трябва активно да се противопоставяме на изопаченията и извращенията на учението, които са форма на аджняна, или трябва да си седим тихо и мирно в дзадзен и изобщо да не се вълнуваме от това, което става около нас.
Книги на Евразия
eurasia кльомба abv.bg
0888 07 56 14

Неактивен rtsvet

• Вивекин
  • Публикации: 795
    • Профил
Re: Медитация върху противоположното
« Отговор #1 -: 10 декември 2019 11:14:57, вторник »
Цитат
витаркабАдхане пратипакШабхАванам || ІІ.33 ІІ
 или трябва да си седим тихо и мирно в дзадзен и изобщо да не се вълнуваме от това, което става около нас.
Ами, докато си седим мирно в дзадзен, аз съм за да продължаваме да  си седим.  (Имаме си работа - вършим си я) Какво се прави в другото време си е въпрос на свобоеден избор.
Но от друга страна зависи от случая, ако черджето ми гори, ще стана да го  гася.