Автор Тема: Патанджали и Стоицизма  (Прочетена 162 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен rtsvet

• Вивекин
  • Публикации: 795
    • Профил
Патанджали и Стоицизма
« -: 10 декември 2019 11:18:10, вторник »
Интересна е приликата между Патанджали йога даршана и Стоицизма. (етиката или отношението им към света)

Има ли някъде хубава статия анализираща темата?

Неактивен Imago

• Домакин
  • Вивекин
  • Публикации: 1055
    • Профил
Re: Патанджали и Стоицизма
« Отговор #1 -: 10 декември 2019 11:19:44, вторник »
Срещал съм само попътни забележки и повърхностни сравнения, от този тип

Цитат
I also wonder if there are any historical relations between yoga and Cynicism. The cynics would agree that cares of the world of perceptions were unneeded obstacles that lead to corruption. The Stoics, who built upon Cynicism, were pantheists like the yogis. The Stoics and the yogis agree that attachments and aversions in this world are bad and create bondage.

It is fascinating to observe how these two pantheistic philosophies reached different worldviews. Both Stoicism and yoga agree that the “individual consciousness” is a “spark” of God. While yoga reasons that this means that we are God and the spark omnipotent, omniscient, and so on, the Stoics reason that the spark is but a finite fragment of the Infinite God, and as a fragment it is our duty to be worthy of Him and to accept all that is as it is (since All is God and God is All, to be angry or upset with anything was to be angry or upset with God).

Източник: hrih.hypermart.net/forum/viewtopic.php?p=134&sid=7

Що се отнася до мен, аз често превеждам вайрагя като безметежност, като с това давам линк към стоическата категория атараксия. Но по същество разликата между стоицизма и йога е много по-голяма, отколкото приликата. Стоиците проповядват въздържане и безметежност, за да живеят в съгласие с природата, хармония между Аза и Природата, докато целта на Йога е да се отрежат пътищата на природата и да се покаже коренната различност на Аза и Природата, на Пуруша и Пракрити.
Книги на Евразия
eurasia кльомба abv.bg
0888 07 56 14