Автор Тема: Йога - Единство с Бога или Медитация?  (Прочетена 451 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен huanji

• Шравак
  • *
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: Йога - Единство с Бога или Медитация?
« Отговор #15 -: 10 декември 2019 11:46:16, вторник »
Аха  ;)

Неактивен Анатолий

• Шравак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
« Отговор #16 -: 10 декември 2019 11:46:51, вторник »
Въпреки споменаването на някаква връзка между йога и йудж, и това че едната дума била корен на другата, много ми е интересно дали някой може да се обоснове за тази връзка. И нека предварително изключим като някакъв факт това, че някой е казал че съществува такава връзка. Както е очевидно приликата между двете думи е единствено в буквата "Й" и в нищо друго. Същото важи и за измислицата, че думата Ишвара значела бог, особенно когато се отнася за употребената в тъй наречения текст - Йога сутрите на Патанджали.

Неактивен Observer123

• Шравак
  • *
  • Публикации: 31
    • Профил
« Отговор #17 -: 10 декември 2019 11:47:35, вторник »
Елена Рерих е получавала "диктовки" от... някой.. или някои , ако тези някои наричат Ленин махатма, нужно ли е да се изказвам за тях? За съжалени така наречената "агни йога" е доста разпространена, но който има подготовка в йога, мисля че може да направи изводи. ако ставаше само с действия, полските работници дали нямаше да са реализирани?

Неактивен Imago

• Домакин
  • Вивекин
  • Публикации: 1055
    • Профил
« Отговор #18 -: 10 декември 2019 11:48:05, вторник »
Това изглежда е будистка традиция. Във Виетнам е имало манастири, в които портретът на Ленин бил окачен редом с великите бодхисаттви и махасаттви.
Книги на Евразия
eurasia кльомба abv.bg
0888 07 56 14

Неактивен rtsvet

• Вивекин
  • Публикации: 795
    • Профил
« Отговор #19 -: 10 декември 2019 11:48:43, вторник »
Аз се опитах да интерпретирам вътрешно психическото преживяване на субекта в нирасмита самадхи като "обединение" с "цялото/ бога". Изглежда логично ("натиска" на егото угасва).
Допълнително като, че ли се потвърждава опитно при наличие на съзнание и ананда ...  ;)

Quiet

• Гост
« Отговор #20 -: 10 декември 2019 11:49:20, вторник »
Цитат
Индийските коментатори използват думата пратилома, която буквално означава срещу косъма, обратно на течението на естествената еволюция. Целта на Йога е да потисне еволюцията на съзнанието и да го върне назад, а не да го развива още по-напред в руслото на материята.
Това е и сърцевината на Хатха Йога, по начина който се практикува от нат садхус, те използват термина самастити, в смисъла на "първоначалното състояние"
самастити е началото и края на всяка хатха йога практика и е основата на абсолютно всички йогасанас, независимо от традицията, един малко известен факт

Неактивен Imago

• Домакин
  • Вивекин
  • Публикации: 1055
    • Профил
« Отговор #21 -: 10 декември 2019 11:49:49, вторник »
Нещо такова очевидно има и във Ваджраяна, а преди година един мой познат - постмодернистичен монах от Тхеравада, ме зарадва с цял трактат за пратилома.
Книги на Евразия
eurasia кльомба abv.bg
0888 07 56 14

Неактивен Simran

• Шравак
  • *
  • Публикации: 28
    • Профил
« Отговор #22 -: 10 декември 2019 11:50:50, вторник »
За мен йога е път за единство с Бога вътре в мен.

Ти  имаш само една любов-самата Любов!

Неактивен rtsvet

• Вивекин
  • Публикации: 795
    • Профил
« Отговор #23 -: 10 декември 2019 11:51:32, вторник »
Защо искаш да се единиш с бога в теб?

-----------
Преди няколко хиляди години йогите бяха по-честни и изкрени - Те казаваха, че търсят път отвъд страданието, и не натрупваха слоеве непроверени концепции и друга мръсотия върху духовният си взор.