Автор Тема: Защо самадхи или за ползата от медитацията  (Прочетена 395 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен rtsvet

• Вивекин
  • Публикации: 795
    • Профил
Защо самадхи или за ползата от медитацията
« -: 12 декември 2019 16:07:19, четвъртък »
Каква е ползата от състоянието лая, както е описано в хатха йога? Въпроса е частен случай на въпроса "Защо самадхи?" или "Какво ни носи самадхи?" Казах лая, само за да няма излишно разводняване и класификации на различни типове самадхита и техните характеристики. 

Какво е състоянието (самадхи) наречено лая?

Лая означава - разтваряне, изчезване, изгубване, разрушаване;
   но също и покой, почивка, или въобще сладостна забрава и забвение, че даже и сладостен припадък ...

ХИП 4.31-34 казват - човека в това състояние не разпознаване обектите поради изчезване на семантична памет. (липсва му всякакъв спомен за какво, представляват предметите се пред него), пълна каталепсия стигаща до ступор - без мисли идеи и пр. даже без забележимо дишане

Въпреки, че традиционните йога текстове възхваляват подобно състояние, то съвремения прагматик може да се запита "Защо ми е това?"

Текстовете казват, че "е голям кеф". Аз лично не разбирам дали наслаждението в случая се дефинира като липса на болежки (включително и екзистенциални) или като действително "удоволствие". Освен това изпитвам вродено подозрение към всичко, което обещава "чисто удоволствие". ДА не говорим, че логически погледнато при липса на "аз" не би трябвало да има субект на "удоволствието" (както няма и субект на страданието)

Какво би му донесло на човек да притежава в главата си "ключето" за  изключване на собственото си битие?
Може би в точно това е цеността на подобно умение. Изкушавам се да напиша "опита със собсвеното не-битие". Последното трябва да се разбира само като изграждане на "спомен" (самскара) за подобно състояние, но при липса на "аз" присъстващ в това състояние. Т.е. може би "опита" и контрола над съществуванието на собствения "аз" ни обогатява с понятието за неговата потенциална липса.  Като карикатура на написаното си представям, опита на човек, които се е самоубивал много пъти подред. Но във всеки виц има доза истина.   :)

Ще се радвам на споделени мисли по темата?

П.С. В традиционните текстове самадхи не е самоцел> Удоволствието/ананда е напълно заслужено в резултат на положените усилия за постигане на правилна и важна цел - освобождение. Съвременния критик може да каже, че тук е направена логическата грешка, за поставяне на мишената където (ни е било кеф) да изпратим стрелата. Т.е. първо стреляме, а после поставяме целта където сме попаднали.

Неактивен Seeker

• Садхак
  • Публикации: 146
    • Профил
    • Сахаджа йога
Re: Защо самадхи или за ползата от медитацията
« Отговор #1 -: 12 декември 2019 16:08:25, четвъртък »
Лая е състояние, което води към самадхи.
Лая е разтваряне на гуните, отиване отвъд гуните - гунаатит.
Чрез Сахаджа Йога, вие постигате Нирвичара, Нирвикалпа и Мокша. Свържете се.https://www.youtube.com/watch?v=qmtvxN8yzp0

Неактивен pada

• Йогин
  • **
  • Публикации: 54
    • Профил
« Отговор #2 -: 12 декември 2019 16:09:06, четвъртък »
Цитат
Текстовете казват, че "е голям кеф". Аз лично не разбирам дали наслаждението в случая се дефинира като липса на болежки (включително и екзистенциални) или като действително "удоволствие". Освен това изпитвам вродено подозрение към всичко, което обещава "чисто удоволствие". ДА не говорим, че логически погледнато при липса на "аз" не би трябвало да има субект на "удоволствието" (както няма и субект на страданието)
Сигурно е кеф, ако човек се фиксира на/привърже към ананда. Вместо да продължи с асмита и нирбиджа. Значи пак целта е важна - какво имаш на хоризонта, към какво се стремиш. Пълна глупост е да използваш (средствата на) Йога, за да си доставяш радост. Защото е повече от ясно, че животът е страдание и мимолетните радости са залъгалка за слабите умове.  ;)
Една рисунка струва повече от хиляда думи

Неактивен Източен

• Садхак
  • Публикации: 141
    • Профил
« Отговор #3 -: 12 декември 2019 16:11:27, четвъртък »
Цитат
Защото е повече от ясно, че животът е страдание и мимолетните радости са залъгалка за слабите умове.  ;)
Освен всички религии, начело с християнството, на тази суеверна истина залагат като на амулет и всички политически мракобесници. Народите трябва да вярват, че тук само се страда, за да не би да си поискат полагащите им се блага на единствения живот, който имат.

Друг е въпросът защо Буда е смятал живота за страдание, след като той не е страдал. Бидейки царски син.

Неактивен Imago

• Домакин
  • Вивекин
  • Публикации: 1055
    • Профил
« Отговор #4 -: 12 декември 2019 16:12:07, четвъртък »
От състрадание, а не от ефективно страдание.
Книги на Евразия
eurasia кльомба abv.bg
0888 07 56 14