Автор Тема: Истински гуру и мошеници  (Прочетена 144 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Брахман

• Вивекин
  • Публикации: 705
    • Профил
Истински гуру и мошеници
« -: 16 декември 2019 08:37:44, понеделник »
Доста често критикувам разни фалшиви учители гуровци, които лъжат и съзнателно заблуждават хората с цел да правят пари и да задоволяват грандоманското си его. Броят на тези тарикати е далеч, далеч по голям от броят на тези които наистина могат, знаят, разбират и си заслужава да бъдат слушани и изучавани. Поради тази причина често ме обвиняват че само съм критикувал гуровците и не съм признавал нито един.

Хората често ме питат кой са тези учители които си заслужават да бъдат изучавани, кои са истински гуровци.

Реших да отворим една тема специално за това, специално по този въпрос. Добре е да се знае. Разбира се моето мнение не е абсолютно и допускам че може да греша в някой случаи. Хората не могат да бъдат категоризирани абсолютно, защото никой не е безгрешен. Някой учители които аз ще определя като "добри" в същност не са 100 процента прави във всичко. Нито пък аз съм съгласен на 100 процента с тях.

Дори нещо повече, аз не съм съгласен с никой традиционен гуру 100 процента. Тези учители познават отлично писанията, те дават далеч по добра и точна интерпретация на тези писания от мен, имат много повече знания от мен в тази материя. Причината да не съм съгласен с тях е че те по принцип са вярващи, те са теисти. Те проповядват една остаряла философия, едно неправилно в основата си учение. Техните разбирания са опровергани от науката и просто няма смисъл да се придържа човек сляпо към старите писания и да ги приема безрезервно и изцяло. Моето мнение е че човек трябва да извлече това което е добро и полезно от старите философии и писания и да отхвърли всички заблуди и погрешни схващания в тях. В този смисъл аз не приемам напълно тези учители които действително си заслужават, от които може да се научи много.

За мошениците какво да кажа, те първо НЕ ПОЗНАВАТ писанията, приписват си разни свръхестествени способности които НЕ ПРИТЕЖАВАТ, заблуждават съзнателно хората или по точно „лапни шараните”.

Ще направя на бързо един списък тук на тези тарикати но ще го допълвам когато се сетя за някой име или когато науча за някой нова звезда. Ако трябва да се направи пълен списък, това е практически невъзможно, броят е огромен  :) :)

Приемам предложения за герои в единият и в другият списък! Може да обсъждаме също накратко защо името на някой е в единият или другият списък  ;D 

Неактивен Брахман

• Вивекин
    • Профил
Re: Истински гуру и мошеници
« Отговор #1 -: 16 декември 2019 08:38:05, понеделник »
СПИСЪК НА МОШЕНИЦИТЕ   :D

1. Свами Парамаханса Йогананда
2. Шри Чинмой
3. Нирмала Деви
4. Дънов
5. Махараджи
6. Шри Шри Рави Шанкар
7. Шибенду
8. Ауробиндо и държанката му известна под името „Майката”
9. Марараши Махеш Йоги
10. Сатя Сай Баба
11. Свами Прабхупада - Харе Кришна
12. Мадам Блаватска
13. Християн Розенкройц
14. Шри Юктешвар
15. Лахири Махасая
16. Екхарт Толле
17. Муктананда
18. Уейн Ликерман
19. Бо Ин Ра
20. Свами Криянанда
21. Диипак Чопра
22. Ани Безат
23.  Рьорих и жена му
24. Кришнамурти
25. Ю. Кришнамурти
26. Рудолф Щайнер
27. Гурджиев
28. Распутин
29. Сатянанда
30. Лазарев
31 Рамеш Балсекар

Ще допълвам списъка когато мога, ще го направи и по азбучен ред може би? Всеки е добре дошъл за предложения

Неактивен Брахман

• Вивекин
    • Профил
Re: Истински гуру и мошеници
« Отговор #2 -: 16 декември 2019 08:38:37, понеделник »
Списък на сериозните учители които си заслужават

1. Свами Кришнананда
2. Свами Вивекананда
3. Свами Шивананда
4. Свами Даянанда
5. Свами Партхасарати
6. Свами Чинмаянанда
7. Свами Тягананда
8. Ошо Раджниш
9. Нисаргадатта Махарадж
10. Сай Баба от Ширди
11. Свами Рама Тирта
12. Рамана Махариши
13. Гоенка
14. Уопола Рахула
15. Свами Махешананда
16. Свами Кувалаянанда
17. Аянгар
18. Едуард Конзе
19. Дайсецу Сузуки
20. Шри Чандрасекара Бхарати, 34 шанкарачария на Шрингери

Мисля също да ги даваме по някой линк към тях или да се пише по няколко думи за тях. Полека лека ще го поддържаме. Отново всеки е добре дошъл за предложения и поправки