Автор Тема: Медитация  (Прочетена 43 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен rtsvet

• Вивекин
  • Публикации: 795
    • Профил
Медитация
« -: 17 декември 2019 12:57:28, вторник »
Някой спомена за медитация докато е време а сън. Май преди това се пошегувах, че легналата поза е напълно традиционна според Патанджали - тя е устойчива и лесна/приятна.

Аз лично съм се опитвал да разработя практическа система през последните години.

Идеята не е нова. В тибет има система за сънна йога, но както всичко във ваджраяна е свързана с много визуализации. Но на мен не ми е по-вкуса.

Аз предпочитам да оставя тялото да си лежи и дъха да си диша, мислите да си мислят. Много приятно упражнение, ако човек може да е редовен в заниманията си.

Неактивен Imago

• Домакин
  • Вивекин
  • Публикации: 1055
    • Профил
Re: Медитация
« Отговор #1 -: 17 декември 2019 12:58:07, вторник »
Идеята е да се контролира и насочва съзнанието по време на сън. Нещо от рода на интерактивни сънища. С малко повече практика се постига. В края на краищата нали целта е контрол върху сетивата, ума, интелекта и волята.
Книги на Евразия
eurasia кльомба abv.bg
0888 07 56 14

Неактивен чери

• Садхак
  • Публикации: 119
    • Профил
« Отговор #2 -: 17 декември 2019 12:58:38, вторник »
Сънуването зависи от будното съзнание. В съня ще има медитиране когато има медитиране в будно състояние. Както някой цял ден се занимава с нещо и започва и да го сънува.

Неактивен Imago

• Домакин
  • Вивекин
  • Публикации: 1055
    • Профил
« Отговор #3 -: 17 декември 2019 12:59:03, вторник »
Няма пряка детерминация, но има такава зависимост, установена още от Фройд. Индийците пък казват Азът (Атман) твори реалност в съня. С други думи, вероятността по време на сън да установиш пряк контакт със себе си е много по-голяма, отколкото в будно състояние.
Книги на Евразия
eurasia кльомба abv.bg
0888 07 56 14

Неактивен rtsvet

• Вивекин
  • Публикации: 795
    • Профил
« Отговор #4 -: 17 декември 2019 12:59:32, вторник »
1. Аз лично не считам итерактивните сънища за медитация. Научих се да ставам "луциден" по време на сън преди 6 години. Получава ми се понякога, но лично не ме удовлетворява. Особено защото изисква много време и енергия, а ми се налага да ставам сутрин доста рано. Засега намирам за по-полезно тази енергия да отива за спорт и гимнастика. Чувствам се по-добре от един час спорт, отколкото от постигане на луцидност в сънищата.

2. Но има и друго разбиране, да се индуцира сън, в който човек медитира или релаксира. Не е задължително съня да е ясен. Това дава доста положителни резултати. Човек си почива отлично. Т.е. не е задължително човек да е съзнателен. (макар това е много  относително понятие, за експериментиралите с нивата на "осъзнаване") Последното е вариант на автогенен трейнинг.

3. Други напътствия, които съм срещал е тип випасана, при която човек просто лежи и отпуска. Важното е да се пази вниманието, и след като човек си спомни какво трябва прави с него, да отпуска отново и да връща вниманието.

Това е тип подготовка за медитация, когато медитиращият помни (си спомня) как да наблюдава вниманието и помни, какво да прави с милите (менталните феномени).

След това човек може да наблюдава, как вниманието се придвижва от един момент в друг и как  този процес на работа на мозъка е "без-личностен" и как нещата са взаимосвързани. Последното наричам медитация.

Това е накратко ...

Медитация е толкова разтегливо в съвременния жаргон понятие!

Неактивен Източен

• Садхак
  • Публикации: 141
    • Профил
« Отговор #5 -: 17 декември 2019 13:00:31, вторник »
Цитат на: rtsvet
Цитат
всичко във ваджраяна е свързана с много визуализации

При визуализациите възникват въпроси. При сънуването такива не възникват. Сънуващият аз е само наблюдател на страшни, приятни или неутрални събития.

В момента ми се иска, но не мога да си спомня кой (дали не беше Ницше) беше казал, че някога човечеството е сънувало наяве. В исторически план началното световъзприятие на човечеството е било съноподобно, което е фиксирано в митовете. В литературата съм срещал примери за митологични мотиви в сънищата на съвременни хора, при които не може да става дума за криптомнезия, защото такива хора по различни (неграмотност, детска възраст или лудост) обективни причини не са чели.

Цитат на: Imago
Цитат
С други думи, вероятността по време на сън да установиш пряк контакт със себе си е много по-голяма, отколкото в будно състояние.

Съгласен съм, но с уточнението, че такъв контакт може да се установи и осмисли едва след излизането от сънното състояние, когато се проявява освобождаващото правилно разбиране: "аз сънувах". Това го пиша не защото е неизвестно, а защото някой може да се заблуждава, че будното състояние е някаква тотална илюзия и т.н., и да чака освобождаващо знание в съня. Будното състояние е най-светлата (сатвична) част от състоянията и ясно разбиране за останалите по-нисши форми може да произтече само оттам.
Читта и чайтаня в съня не може да се разделят, защото там липсват или не е възможно да се установят структурни части на читта - буддхи, четас, манас. За аханкара не мога да кажа.  :)