Автор Тема: Нирвана Шаткам-малко помощ  (Прочетена 45 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен akira

• Шравак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Нирвана Шаткам-малко помощ
« -: 17 декември 2019 13:03:54, вторник »
Здравейте ,заитригува ме  статията (на Брахман) за Нирвана Шаткам или Атма Шаткам.Намерих страхотно изпълнение на Deva Premal с вграден текст във видеото.Въпроса ми е : как се изпълнява-като мантра ли по 108 пъти или по време на медитация или.....не ми е ясно..Благодаря предварително. :)

Неактивен Брахман

• Вивекин
  • Публикации: 705
    • Профил
Re: Нирвана Шаткам-малко помощ
« Отговор #1 -: 17 декември 2019 13:04:49, вторник »
Това не е мантра, това е вид песен, Баджан му казват. Обикновено се пее когато хората се съберат заедно, заедно  с други подобни песни на така нареченият Сат Санг.

Предполага се че е написана от Шанкарачария. Друга подобна песен от него е Баджа Говинда. И двете песни са написани в типично негов стил, и много приличат на вид упанишада. И в двете песни има много концентрирана философия, много знание, много ценни съвети, много практически наставления и разбира се са пълни с чувство което е характерно за Бхакти йога.

Това е изпълнение на Баджа Говиндам от професионална певица на класически индийски песни от южна Индия. За да се научи да пее човек като нея първо е нужно много талант и са нужни доста доста години упорит труд  :) Ако трябва да се говори за съвършено изпълнение това по доло е точно такова. За съжаление не можах да намеря добро изпълнение на Нирвана Шатакам.

Между другото на западняк му трябват поне две години за да започне да разбира тази музика!!!! А да се научи западняк да пее така не съм виждал:)